Strona Główna / Warszawa / Warszawa Projekty / Bollywood days / Relacja z „Bollywood Days”

Relacja z „Bollywood Days”

Bollywood

Relacja z „Bollywood Days czyli Dni Indyjskie na UW” 2014

Zrzeszenie Studentów Polskich Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 16-17 maja 2014 r. przeprowadziło projekt „Bollywood Days czyli Dni Indyjskie na UW”. W ciągu dwóch dni na Uniwersytecie Warszawskim odbyły się prezentacje, występy taneczne i pokazy filmów, związanych z kulturą indyjską.

16 maja spotkaliśmy się w Instytucie Socjologii przy ul. Karowej w Warszawie. Wydarzenie otworzyli: koordynatorka projektu, Maria Weronika Kmoch oraz przewodniczący Rady Uczelnianej ZSP UW, Artur Jemielita. Następnie pierwszy gość – Magdalena Niernsee – zaprezentowała nagrania z pobytu w Indiach, gdzie uczyła się tradycyjnego północnoindyjskiego tańca kathak. Uraczyła nas też opowieścią o życiu w Indiach, opowiedziała kilka ciekawostek dotyczących hinduskich zwyczajów i specyfiki tańca indyjskiego. Po krótkiej animacji i nauce wyklaskiwania rytmu obejrzeliśmy wspaniały, bardzo żywiołowy pokaz tańca kathak. Występ Magdaleny Niernsee spotkał się z wielkim aplauzem zgromadzonej licznie publiczności. Ciekawą prezentację na temat języka hindi, jego specyfiki i bogactwa językowego subkontynentu indyjskiego przedstawiła Justyna Wiśniewska-Singh, lektorka języka hindi ze Szkoły Języków Wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego. Dla wszystkich, którzy chcieliby się uczyć hindi, mamy dobrą wiadomość: ze względu na przynależność języka hindi do grupy języków indoeuropejskich Polakowi jest się łatwo nauczyć hindi, alfabet zapisywany pismem dewanaragi można opanować już w miesiąc! Kolejne prezentacje, przygotowane przez studentki Uniwersytetu Warszawskiego, dotyczyły kina indyjskiego. Ada Iniarska oraz Katarzyna Wiśniewska zaprezentowały krótką historię kina indyjskiego, poczynając do pierwszego niemego filmu indyjskiego, Raja Harishchandra z 1913 r., aż do współczesnych produkcji. Zwróciły też uwagę na czynniki, jakie zadecydowały o popularności kina indyjskiego na świecie. Z kolei Angelika Lanckamer opowiedziała o różnorodnych rolach, jaką pełni w indyjskim filmie piosenka: od retrospekcji, przez ukazanie emocji, przedstawienie długiego procesu w krótkim czasie do elementu fabuły czy nawiązania do już powstałych produkcji. Cykl prezentacji zakończyła Bożena Wyszyńska, autorka książki Bollywood w marketingu międzynarodowym. Fenomen Shah Rukh Khana. Zachęciła do zapoznania się z książką, której tematyka po części wypłynęła z jej osobistych fascynacji kinem Bollywood i osobą najpopularniejszego obecnie indyjskiego aktora na świecie, a po części z jej zainteresowań zawodowych. Pierwszy dzień zakończyła projekcja filmu Chennai Express (2013) z Shah Rukh Khanem oraz Deepiką Padukone w rolach głównych, prawdziwe „masala movie”: komedia, akcja i romans w jednym. Film wyświetlony w sali B Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego został bardzo pozytywnie odebrany przez publiczność.

Drugi dzień impezy, 17 maja, spędziliśmy w budynku Starej Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Przez cały dzień towarzyszyło nam stoisko indyjskiego sklepu Radhashop, partnera akcji, gdzie można było nabyć biżuterię, przyprawy prosto z Indii, ozdoby czy plakaty gwiazd indyjskiego kina. Pani Małgorzata Chołda zaprezentowała na trzech ochotniczkach trzy różne sposoby wiązania sari – około sześciometrowego ozdobnego materiału, który specjalnie upięty i udrapowany jest najpopularniejszym strojem kobiecym w Indiach. Następnie podziwialiśmy pierwszą część występu dziewcząt z Grupy Tanecznej Paheli. Ania, Kasia i Marta dały wspaniały pokaz tańca do piosenek z takich filmów, jak Czasem słońce czasem deszcz czy Agneepath. O naturalnej hennie, indyjskiej tradycji i symbolice zdobienia nią ciała opowiedziała Agata Wójt z Mehendi Masala. W czasie spotkania można było – dosłownie – na własnej skórze przekonać się o jej talencie. Każdy chętny miał możliwość zrobienia sobie naturalnego tatuażu z henny w dowolnym fantazyjnym wzorze. Druga część występu dziewcząt z Grupy Tanecznej Paheli spotkała się z entuzjastycznym odbiorem zgromadzonych na sali gości. Ubrane w piękne indyjskie stroje dziewczęta zatańczyły do piosenek ze współczesnych produkcji Bollywood, np. „Sheila Ki Javaani” z filmu Tees Maar Khan czy „Chammak Challo” z filmu Ra.One. Później przyszedł czas na konkursy. Pierwszy z nich organizowany był na fanpage’u projektu na Facebooku pod hasłem „Moja indyjska inspiracja”. Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez sklep Radhashop oraz ZSP UW. Chwilę później przeprowadziliśmy konkurs na najlepszą indyjską stylizację. Wśród nagród znalazły się także pamiątki od patronów naszego wydarzenia: Bollywood w marketingu międzynarodowym. Fenomen Shah Rukh Khana Bożeny Wyszyńskiej oraz piękny album Namaste! Po prostu Indie! pod redakcją Anetty Ostrojskiej. Imprezę zakończył pokaz filmu Goliyon Ki Raasleela Ram-Leela (2013) w reżyserii Sanjaya Leeli Bhansaliego. Jest to indyjska adaptacja sztuki W. Szekspira „Romeo i Julia”, historia miłości Rama i Leeli, których rodziny są ze sobą skłócone od 500 lat.

Jesteśmy niezmiernie dumni, że projekt „Bollywood Days czyli Dni Indyjskie na UW” spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. Cieszy też fakt, że w naszym wydarzeniu wzięły udział osoby w różnym wieku, od dziesięciolatki po siedemdziesięciolatka, co pokazuje, że kultura indyjska może być ciekawa dla każdego. Cieszymy się również z faktu, że nasza impreza przyciągnęła też osoby, które wcześniej nie miały żadnej styczności z kinem indyjskim. Mamy nadzieję, że udało nam się pokazać bogactwo i różnorodność Indii oraz zarazić naszych gości sympatią do kina Bollywood. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przy organizacji tego wydarzenia, naszym gościom i patronom oraz uczestnikom. Zachęcamy do śledzenie fanpage’a: https://www.facebook.com/bollywooddaysnauw. Przewidujemy kolejne „indyjskie” projekty. Do zobaczenia za rok na II edycji „Bollywood Days”!

Maria Weronika Kmoch

 

Zobacz całą galerię:

BOLLYWOOD DAYS czyli Dni Indyjskie na UW 16-17 maja 2014

 

Odpowiedz

Twój adres email nie będzie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>