Strona Główna / Warszawa / Warszawa Projekty / Bollywood days / Relacja z „Bollywood Days 2015”

Relacja z „Bollywood Days 2015”

10498642_1567276626883035_7578209137497663033_o

Już po raz drugi Zrzeszenie Studentów Polskich Uniwersytetu Warszawskiego – tym razem we współpracy z kołem naukowym indologii na UW „Rasa Mandala” oraz ZSP SGH – zrealizowało projekt „Bollywood Days”. W dniach 24-26 kwietnia w Szkole Głównej Handlowej odbyły się prezentacje, występy taneczne i pokazy filmów, związane z kulturą indyjską.

Finał imprezy, który zaplanowaliśmy na ostatni weekend kwietnia, poprzedziły trzy spotkania filmowe połączone z prezentacjami, przygotowanymi przez członków „Rasa Mandala”. Były to:

  1. spotkanie poświęcone kinu bengalskiemu w Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu (27.02.2015). Zanim obejrzeliśmy wspólnie film „Chokher Bali” (2003), specyfikę kina bengalskiego przedstawiła Blanka Katarzyna Dżugaj.
  2. spotkanie poświęcone kinu tamilskiemu (26.03.2015, Auditorium Maximum UW) , które poprowadziła Andżelika Lanckamer. Następnie obejrzeliśmy film „Madrasapattinam” (2010).
  3. ostatnie spotkanie przed finałem w Szkole Głównej Handlowej 10.04.2015 r. Prezentację na temat Pendżabu przygotował Krzysztof Gutowski, po czym obejrzeliśmy film „Waris Shah: Ishq Daa Waaris” (2006).

Do współpracy pozyskaliśmy wielu partnerów: Indo-Polish Cultural Committee, Muzem Azji i Pacyfiku, Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu, Teatr Tańca Nataraja, Grupę Taneczną „Paheli”, Aleksandrę „Apsarę” Kilczewską, Ria Shop, RadhaShop, Orientanę, bollywood.pl Niezależny Miesięcznik Studentów „Magiel”, Polskie Stowarzyszenie Carrom oraz Mehendi Masala i „Vanakkam” by Diana Stankiewicz. Nagrody w konkursach ufundowali: ZSP UW, Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu, Ria Shop, Radhashop, bollywood.pl oraz Orientana.

Finał wydarzenia w piątek 24 kwietnia w Szkole Głównej Handlowej otworzyła Agata Wójt (Mehendi Masala). Opowiedziała o tym, czym jest henna, jak się ją wykonuje i dlaczego stała się jej pasją i sposobem na życie. Agata przez całe piątkowe spotkanie wykonywała chętnym hennę na rękach. Następnie Angelika Lanckamer („Rasa Mandala”) zastanawiała się, gdzie bije serce indyjskiej kinematografii. Jak się okazało – na południu Indii. Angelika przedstawiła ciekawą charakterystykę południowoindyjskiego przemysłu filmowego. Opowieścią o Indiach, tradycjach i kulturze tego kraju oraz wspomnieniami ze swoich podróży po subkontynencie zaczarował nas pan Wojciech Koć (Radhashop). Zaprezentował piękne zdjęcia, jakie wykonał podczas wyjazdów do Indii. Kolejnym punktem programu był konkurs karaoke Bollywood, do którego zgłosiły się 3 śmiałkinie: Aneta, Kamila i Zuza. Nagrodziliśmy je prezentami od naszych partnerów. Cykl prezentacji zakończył pokaz taneczny w wykonaniu artystek Teatru Tańca Nataraja. Marta Krzemień-Ojak zaprezentowała południowoindyjskim bharatanatyam, a Zuzanna Kann – wschodnioindyjskie odissi.  Na koniec tancerki wykonały wspólnie choreografię „Ardhanariśwara”. Było nam tym milej, że na sali obecna była pani Anna Łopatowska, założycielka Teatru Tańca Nataraja. Pokaz taneczny zgromadził liczną publiczność, która z podziwem oglądała występ artystek. Piątkowe spotkanie zakończyło się pokazem filmu „Mary Kom” (2014), opartego na biografii indyjskiej bokserki, czterokrotnej Mistrzyni Świata.

Sobotni cykl atrakcji otworzyła Weronika Wysocka z „Rasa Mandala”, która przedstawiła prezentację pt. „Wpływ teorii smaku estetycznego i motywów zaczerpniętych z klasycznej poezji indyjskiej na kinematografię indyjską”. Opowiedziała o klasycznych motywach indyjskiej kinoatografii i pokazała je na przykładach zaczerpniętych z piosenek w filmach Bollywood. Paulina Nowakowska, dyrektor Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu poraz Wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Carrom, opowiedziała zebranym, na czym polega gra w „indyjski bilard”. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość spróbowania swoich sił w tej grze, ponieważ w sobotę i w niedzielę wystawiliśmy stoły do carrom. Chętnych do zabawy nie brakowało! Do konkursu na najlepsze przebranie, który był kolejną atrakcją, zgłosiło się 9 kobiet w różnym wieku, które zaprezentowały się zabranym w pięknych stylizacjach. Najwięcej głosów zdobyła pani Marta, II miejsce zajęła jej wnuczka Basia, a III miejsce przypadło Ani. Laureatki nagrodziliśmy prezentami od naszych partnerów. Po przerwie miał miejsce pokaz tańca dziewcząt z Grupy Tanecznej Paheli. Następnie członkinie Grupy – Ania i Marta – przeprowadziły krótkie warsztaty z publicznością, podczas których uczyły kroków tańca bollywood do piosenki „Say Shava Shava” z filmu „Czasem słońce czasem deszcz”.  Ostatnim punktem sobotniego programu był pokaz komedii „PK” (2014) – satyry na indyjskie społeczeństwo.

Ostatni dzień (niedziela, 26 kwietnia) rozpoczęliśmy od pokazu tanecznego. Naszym gościem była Aleksandra „Apsara” Kilczewska. Specjalizuje się, jako jedyna w Polsce profesjonalna tancerka, w tańcach Iranu, Afganistanu, Azji Centralnej i Kaukazu. Tańczy także bollywood i tańce indyjskie. W pierwszym wystąpieniu artystka zaprezentowała indian tribal fusion do piosenki „Dheera Dheera” z filmu „Magadheera” (2009). Później przeszliśmy do wspólnej nauki wiązania sari. Uczestniczki wymieniały się radami i sposobami na najlepsze ułożenie stroju. A na koniec zrobiłyśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z Shah Rukh Khanem (szkoda, że nie prawdziwym…)! Następnie rozdaliśmy nagrody w konkursie wiedzy o kinie indyjskim, który trwał przez 20 dni na fanpage’u projektu. Podczas drugiego występu „Apsara” zaprezentowała taniec z Rajastanu – kalbelia. Ten wyjątkowy taniec został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO! W przerwach powróciliśmy do piątkowego konkursu karaoke Bollywood i znów śpiewaliśmy znane hity filmowe. Dzień, a tym samym całą imprezę „Bollywood Days 2015″, zakończyliśmy pokazem filmowym. Obejrzeliśmy wspólnie komedię romantyczną „Yeh Jawaani Hai Deewani” (2013). W niedzielę dużym zainteresowaniem cieszył się też carrom. Gra pozwoliła na międzykulturową integrację uczestników spotkania. W niedzielę, jak też dzień wcześniej, chętni mogli oddać się w ręce Diany, która wykonywała mehendi. Podczas każdego dnia zapewniliśmy gościom poczęstunek oraz zachęcaliśmy do skorzystania z materiałów promocyjnych naszych partnerów.

Jako organizatorzy jesteśmy niezmiernie dumni, że projekt „Bollywood Days 2015” spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, większym niż rok temu. Cieszy też fakt, że w naszym wydarzeniu wzięły udział osoby w różnym wieku. Tegoroczna edycja była bardzo międzykulturowa: oprócz Polaków, zainteresowanych kulturą Indii, nie zabrakło Hindusów z różnych części subkontynentu. Każdy znalazł coś atrakcyjnego dla siebie. Mamy nadzieję, że udało nam się pokazać, choć na niewielką skalę, bogactwo i różnorodność Indii. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam przy organizacji tego wydarzenia, naszym gościom i patronom oraz uczestnikom. Cieszymy się, że mogliśmy się w Wami spotkać i wywołać na Waszych twarzach mnóstwo uśmiechu! Zachęcamy do śledzenia fanpage’a: https://www.facebook.com/bollywooddaysnauw. Przewidujemy kolejne „indyjskie” projekty. Zachęcamy także do śledzenia fanpage’y organizatorów „Bollywood Days”: ZSP UW: https://www.facebook.com/zspuw, ZSP SGH: https://www.facebook.com/zspsgh i „Rasa Mandala”: https://www.facebook.com/rasamandalauw. Bądźcie gotowi na nasze kolejne inicjatywy!

Wszystkie zdjęcia z projektu można obejrzeć na Facebooku: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1583269055283792.1073741843.1392897104320989&type=3

Maria Weronika Kmoch
Kierownik projektu „Bollywood Days”
ZSP UW

Odpowiedz

Twój adres email nie będzie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>