Strona Główna / Kraków / Międzyuczelniany Wyścig Smoczych Łodzi – o projekcie

Międzyuczelniany Wyścig Smoczych Łodzi – o projekcie

logo smocze IV small 1080x1110 (9x92,5cm)

Międzyuczelniany Wyścig Smoczych Łodzi – idea Wyścigu zrodziła się środowisku Krakowskiej Rady Okręgowej Zrzeszenia Studentów Polskich w 2008 roku.

Jednak I edycja Międzyuczelnianego Wyścigu Smoczych Łodzi odbyła się 16 maja 2010 roku. Niestety powódź nawiedzająca w tym okresie Kraków nie pozwoliła zrealizować wyścigu na wodzie i musiał on zostać przeniesiony pod dach Plaży Kraków. Tam na ergometrach wioślarskich odbyła się rywalizacja drużyn reprezentujących dziewięć krakowskich Uczelni Wyższych.

II edycja odbyła się 21 – 22 maja 2011 roku podczas zakończenia Krakowskich Juwenlii. Do rywalizacji stanęli przedstawiciele tym razem dziesięciu krakowskich Uczelni, a zwycięstwo wywalczyła sobie reprezentacja Akademii Górniczo – Hutniczej.

III edycja MWSŁ miała miejsce 3 i 4 maja 2012 roku. Jak we wcześniejszych latach do walki o przechodni puchar smoka stanęli reprezentanci dziesięciu Uczelni, a nagroda pozostała w rękach reprezentacji AGH.

Wyścig smoczych łodzi jest znakomitą okazją do prezentacji środowiska studenckiego jako wysportowanych młodzieńców. Naszym celem jest aby obraz ten utrwalał się w świadomości nie tylko studentów, ale także i mieszkańców Krakowa. Na zakończenie Wyścigu, który jest ostatnią imprezą towarzyszącą Juwenaliom Krakowskim, na wzór korowodu (przekazanie klucza przez Prezydenta Miasta Krakowa) następuje oddanie klucza przez zwycięską drużynę

Wyścigu Smoczych Łodzi.Jednak czym dokładnie są Smocze Łodzie? Smocze łodzie to łódź, w której bębniarz siedzi na krzesełku, umieszczonym na dziobie, powyżej wioślarzy, tyłem do kierunku płynięcia. Jego zadaniem jest wybijanie na bębnie rytmu wiosłowania, czym ułatwia reszcie załogi dostosowanie tempa. Bębniarz w trakcie zawodów zagrzewa głosem osadę do walki, podając także komunikaty o aktualnej sytuacji w wyścigu. Sternik steruje w pozycji stojącej, za pomocą długiego wiosła.

Wyścigi już od 3 lat przeprowadzane są w maju, a zawodnicy w swych zmaganiach rywalizują o przechodni puchar smoka. Puchar ten został stworzony przez studentów Wydziału Odlewnictwa AGH pod czujnym okiem Pani dr Ewy Olejnik. Jedyny w swoim rodzaju puchar znajduje się w ozdobnej gablocie, do której co roku przypinana jest tabliczka z informacjami o zwycięskiej drużynie. Żacy, którzy wygrają wyścig, zabierają puchar i na uroczystym spotkaniu przekazują go Rektorowi swojej uczelni. Od trzech edycji nieprzerwanie puchar gości w murach AGH i ozdabia przedsionek Rektoratu tej uczelni. W tym roku po raz kolejny dzielni żacy będą konkurować o puchar, a tym samym o powodzenie u niewiast i mocną głowę. Do kogo powędruje teraz Smok? Z kim spędzi przyszły rok? Odpowiedź już wkrótce.

Zobacz naszą stronę www – kliknij w poniższy obrazek:

beta.skillar.pl

Odpowiedz

Twój adres email nie będzie opublikowany.Wymagane pola są oznaczone *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>